حلالیت طلبی آیت‌الله یعقوبی از مردم خراسان شمالی؛ دلایل استعفای نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بجنورد

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی و امام‌جمعه بجنورد از موافقت مقام معظم رهبری با درخواست استعفای وی از نمایندگی ولی‌فقیه در استان و امامت جمعه بجنورد خبر داد و دلایل خود برای استعفا را نیز برای مردم شرح داد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی و امام‌جمعه بجنورد از موافقت مقام معظم رهبری با درخواست استعفای وی از نمایندگی ولی‌فقیه در استان و امامت جمعه بجنورد خبر داد و دلایل خود برای استعفا را نیز برای مردم شرح داد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی، آیت‌الله ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی و امام‌جمعه بجنورد، امروز در گفتار هفتگی جمعه، سی‌ام آبان، با اشاره به اهمیت تقوا و نیکوکاری در دنیا، اظهار کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذِینَ اتَّقَوْا وَالَّذِینَ هُمْ مُحْسِنُونَ» و تأکید می‌کند خداوند با کسانی است که تقوا پیشه کرده‌اند و کسانی که نیکوکارند.

وی با بیان اینکه تقوا و نیکوکاری سرمایه خودسازی است، افزود: اگر کسی این دو دُر گران‌بها را کسب کند خداوند فرموده نگران نباشد هرکجا که باشد من با او هستم.

آیت‌الله یعقوبی با اشاره به اینکه این آیه عصاره دین‌داری و خلاصه مسلمانی است، ادامه داد: زندگی پاک و با تقوا، دوری از حرام، انجام واجبات دین و همچنین رساندن خیر به دیگران و در یک کلام خودسازی و خدمت عصاره دین است؛ بر این اساس اگر کسی خود را ساخته و به مردم خدمت کند مسلمان مورد قبول خداوند است.

رییس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی با بیان اینکه محسن در فرهنگ دینی ما در قله ارزش‌ها قرار دارد، گفت: احسان دو گونه زودگذر و ماندگار است، برخی کارها ماندگار است؛ زیرا در قالب آن کار انسان قدم خیری برمی‌دارد که تا قیام قیامت ماندگار و دنباله‌دار است.

 

مرحوم ایزدی از عالمان محسن و خدمتگزار خراسان شمالی بود

آیت‌الله یعقوبی با اشاره به اینکه یکی از احسان‌های همیشگی، احسان درزمینهٔ حوزه‌های علمیه است، به تحسین یکی از محسنین حوزوی در استان پرداخت و ضمن تسلیت رحلت حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اصغر ایزدی، افزود: در هفته گذشته یکی از علمای خدمتگزار و محسن خراسان شمالی را از دست دادیم.

وی تصریح کرد: حجت‌الاسلام والمسلمین ایزدی انسان محسنی بود که هم درزمینهٔ ساخت مدرسه علمیه امام صادق (ع) و الزهرا (س) احسان کرد و هم در مدیریت این حوزه‌های علمیه کار و تلاش و مدیریت کرد و توانست طلاب زبده‌ای تربیت کند که هر کدام از آن‌ها منشأ خدمات و احسان به نظام به شمار می‌آیند.

آیت‌الله یعقوبی اظهار کرد: پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: «اذا مَاتَ ابْنُ آدَمَ انْقَطَعَ عَمَلُهُ، الَّا فِی ثَلَاثٍ، صَدَقَةُ جَارِیةٍ، أَوْ عِلْمٍ ینْتَفَعُ بِهِ، أَوْ وَلَدُ صَالِحُ یدْعُو لَهُ»؛ یعنی هر گاه فرزند آدم بمیرد عمل او قطع می‌شود مگر از سه چیز؛ صدقه جاریه، علمی که از آن سود برده شود یا فرزند صالحی که برای او دعا کند و مرحوم ایزدی هر سه این سه ویژگی را داشت.

 

امام‌جمعه کوشا و خستگی‌ناپذیر

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی در ادامه با اشاره به خدمات و فعالیت‌های خود در نهاد امامت جمعه در طول 20 سال اخیر، اظهار کرد: بنده در سال 51 وارد حوزه علمیه کاشمر شدم و تا سال 81 به مدت 30 سال درس طلبگی خواندم؛ به‌گونه‌ای که در این سال‌ها یا درس حوزوی می‌خواندم و یا درس می‌دادم و خوشه‌چین بزرگانی بودم که از محضرشان بهره‌ها بردم.

وی افزود: در سال 81 به سمت امامت جمعه فسا در استان فارس منصوب شدم و به مدت سه سال در این شهر بودم، بعد از آن به مدت دو سال امام‌جمعه ساوه بودم، سال 86 به تهران رفته و به مدت 5 سال معاون فرهنگی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور بودم و در سال 91 به خراسان شمالی آمدم.

آیت‌الله یعقوبی گفت: در سال 91 وقتی به بجنورد آمدم امام‌جمعه دفتر نداشت به همین دلیل دفتر امام‌جمعه را در دو طبقه احداث کردیم و ترمیم و زیباسازی مصلا و محوطه آن، ساخت مهد آدینه برای فرزندان نمازگزاران در روزهای جمعه ساخت و تکمیل چند مدرسه علمیه در استان و … برخی از اقداماتی بود که در این مدت انجام شد.

وی با اشاره به ارتقای سطح حوزه علمیه و تعداد طلاب استان در سال‌های اخیر، اظهار کرد: تعداد طلاب استان پیش از ورود ما به خراسان شمالی 800 نفر بود؛ اما الآن به بیش از دو هزار طلبه افزایش یافته است و بر مبنای فرمایش رهبر معظم انقلاب که تأکید کردند اینجا می‌تواند حوزه علمیه‌ای جامع و با سطوح عالی داشته باشد، سطح سه و چهار حوزه در استان راه‌اندازی شد.

آیت‌الله یعقوبی گفت: همچنین زمین زائرسرای خراسان شمالی در مشهد در نزدیکی حرم مطهر به مساحت 500 مترمربع گرفته شده و باید به‌زودی احداث آن با بودجه 11 میلیارد تومانی آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه همچنین در این چند سال خدمات فرهنگی در استان ارتقای مناسبی داشته است، افزود: در این 8.5 سال که امامت جمعه بجنورد را بر عهده داشتم 405 خطبه نماز جمعه در موضوعات مختلف خواندم.

آیت‌الله یعقوبی گفت: برپایی جلسات تفسیر قرآن در 9 ماه رمضان در 9 سال اخیر که 270 جلسه آن از صداوسیمای استان پخش شد، ارائه 270 برنامه سحر ماه رمضان در این 9 سال، برپایی جلسات تفسیر قرآن در سطح استان، ارائه تقریباً 5 هزار سخنرانی غیر از خطبه‌ها با حضور مسئولان و مردم و … برخی از اقدامات بنده در این چند سال است.

وی ادامه داد: برپایی حدود سه هزار کلاس درس برای طلاب حوزه علمیه، اجرای طرح اعزام طلاب به روستاهای فاقد روحانی در شب‌های جمعه، تألیف 10 جلد کتاب در استان، فعال‌سازی فرهنگ عمومی و برگزاری جلسات منظم شورای فرهنگ عمومی، حضور در اماکن نظامی و انتظامی و تدریس دروس بصیرتی و هدایتی، پاسخ‌گویی به مراجعات مردمی و گره‌گشایی از مشکلات آن‌ها شمار دیگری از اقداماتی است که در سال‌های اخیر در استان اجرایی شده است.

 

دو دلیل استعفای نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی و امام‌جمعه بجنورد

امام‌جمعه بجنورد در ادامه با اشاره به دلیل استعفای خود از امامت جمعه بجنورد و نمایندگی ولی‌فقیه در خراسان شمالی، اظهار کرد: دو دلیل برای رفتن از استان دارم؛ دلیل اول عاطفی است به این معنا که من و خانواده‌ام 20 سال است که همواره در حال هجرت و اثاث‌کشی هستیم و حتی فرزندان و نوه‌های خود را به درستی ندیده‌ام؛ ازاین‌رو از یک سال و نیم قبل درخواست جابجایی کرده بودم که خوشبختانه اکنون قبول کرده‌اند.

وی افزود: علت دوم استعفا این است که احساس کردم به خاطر من نهاد ولایت در معرض تهدید و خطر است؛ زیرا در این استان برخی به من انتقاد داشتند اما انتقادات خود را به‌گونه‌ای مطرح می‌کردند که هراس داشتم به حریم ولایت خدشه وارد شود؛ درنتیجه تصمیم گرفتم از جلوی راه بروم تا خدای‌ناکرده جایگاه ولایت تضعیف نشود و حریم ولایت همچنان بر فراز بماند.

آیت‌الله یعقوبی اضافه کرد: من از مردم خراسان شمالی تشکر می‌کنم، مردمی خوب که همیشه در صحنه هستند و از همه آن‌ها حلالیت می‌طلبم و اعلام می‌کنم از همه راضی هستم.

گفتنی است، آیت‌الله یعقوبی در سال 91 با حکم مقام معظم رهبری به‌عنوان امام‌جمعه بجنورد منصوب و در سال 95 نیز با حکم رهبر معظم انقلاب به‌عنوان نخستین نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان شمالی انتخاب شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن