نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی: ویروس بدحجابی و بی‌حجابی در حال گسترش و دهن‌کجی به ارزش‌های اسلامی است

امام‌جمعه بجنورد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مرکز خراسان شمالی، با تأکید بر ضرورت مقابله توأمان با ویروس کرونا و ویروس‌های غیرکرونایی، گفت: اکنون ویروس بدحجابی در حال گسترش و تبدیل به بی‌حجابی و دهن‌کجی به ارزش‌های معنوی است و متأسفانه برخی بانوان در خیابان و مرئی و منظر مردم لباس‌های بسیار نامناسبی می‌پوشند که در شأن زن مسلمان و جامعه اسلامی نیست.

امام‌جمعه بجنورد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مرکز خراسان شمالی، با تأکید بر ضرورت مقابله توأمان با ویروس کرونا و ویروس‌های غیرکرونایی، گفت: اکنون ویروس بدحجابی در حال گسترش و تبدیل به بی‌حجابی و دهن‌کجی به ارزش‌های معنوی است و متأسفانه برخی بانوان در خیابان و مرئی و منظر مردم لباس‌های بسیار نامناسبی می‌پوشند که در شأن زن مسلمان و جامعه اسلامی نیست.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی، آیت‌الله ابوالقاسم یعقوبی، امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته مرکز استان که با حضور مردم و نمازگزاران در مصلای امام خمینی (ره) بجنورد برگزار شد، در خطبه نخست نماز جمعه با اشاره به رحمت عالم‌گیر رسول گرامی اسلام، اظهار کرد: رسول گرامی اسلام مانند باران رحمتی بود که بر همه جهانیان بهره رساند و می‌رساند.

وی افزود: حضرت محمد (ص) نسیم عالم هستی و باران نرمی بود که باریدن گرفت اما همه نتوانستند از این باران بهره ببرند؛ به‌گونه‌ای که در کنار پیامبر افرادی مانند ابوجهل هستند؛ ولی عایق تحجر نگذاشت از این حوزه رحمت و نعمت بهره ببرد.

 

نرم‌خویی و مهربانی با مردم؛ دو رکن رکین خدمت و مدیریت

آیت‌الله یعقوبی با تأکید بر ضرورت الگوبرداری از سبک و سیره اخلاقی نبی مکرم اسلام از سوی همه مردم، اضافه کرد: به همه مردم و مدیران توصیه می‌کنم دو صفت نرم‌خویی و مهربانی را داشته باشند و خشم و خشونت و سنگدلی و بی‌اعتنایی نسبت به مردم را از خود دور کنند.

وی ادامه داد: این دو، اصول اصیل و رکین در مدیریت بوده و بر این اساس مدیر باید نرم‌خو و خوش‌اخلاق باشد؛ زیرا مدیری که نتواند با دیگران گرم بگیرد؛ یعنی دافعه دارد ولی جاذبه ندارد درحالی‌که پیامبر ما جاذبه در حد اعلی و دافعه در حد ضرورت و حداقلی داشت.

 

رنج‌ها، سختی‌ها، غربت‌ها و مظلومیت‌های امام راحل برای نسل‌های جدید بازگو شود

امام‌جمعه بجنورد در خطبه دوم نماز جمعه این هفته مرکز خراسان شمالی با اشاره به سالگرد هجرت امام خمینی (ره) به پاریس، اظهار کرد: تاریخ انقلاب خود را مرور کرده و به نسل‌های امروز و فردا منتقل کنیم، ازجمله ضروری است رنج‌هایی که امام راحل کشید و هجرت‌هایی که تحمل کرد و خون‌جگرهایی که خورد تا این انقلاب را به ثمر رساند را برای نسل‌های جدید بازگو کنیم.

وی با بیان اینکه این مرد بزرگ سختی‌ها و غربت‌ها و مظلومیت‌های زیادی را تحمل کرد تا این انقلاب به نتیجه و ثمر رسید، با اشاره به پنج شیوه و روش موضع‌گیری در مقابله با فساد و مفسد افزود: یکی از این شیوه‌ها هجرت برای پیاده‌سازی آرمان‌ها و اهداف است.

وی ادامه داد: کسانی که نمی‌توانند در جایی که هستند آرمان‌های خود را پیاده کنند هجرت می‌کنند تا بر اثر هجرت بتوانند کاری کارستان کرده و تحول به وجود بیاورند.

آیت‌الله یعقوبی گفت: امام در گناه هضم نشد، از گناه فرار نکرد، بلکه ابتدا نصیحت کرد و وقتی دید نصیحت اثری ندارد افشاگری کرد و به نظام طاغوتی و فرهنگ و مدیریت طاغوتی و نوکرمابانه حمله برد.

وی ادامه داد: در این راستا امام به هر مناسبتی پیام می‌داد و سخنرانی می‌کرد تا ذهن مردم ایران را نسبت به نظام فاسد و مفسد پهلوی روشن کند؛ اما درنهایت رژیم تحمل نکرد و امام مجبور به هجرت شد.

آیت‌الله یعقوبی افزود: امام راحل ابتدا از ایران به ترکیه هجرت کرد، از آنجا به نجف اشرف و عراق هجرت کرد و مدتی در آنجا زندگی کرد و سپس موعد هجرت از عراق به فرانسه رسید که سرنوشت‌ساز بود.

وی تصریح کرد: در فرانسه دنیای استکبار ناخواسته ابزار خود را در اختیار امام گذاشت تا رهبر کبیر انقلاب بتواند پیامش را جهانی کند و رسانه‌ها در خدمت امام قرار گرفتند تا علیه نظام ظالم پهلوی افشاگری کند.

آیت‌الله یعقوبی با اشاره به اینکه هجرت چهارم امام از فرانسه به ایران بود، افزود: امام با ورود به ایران ریشه‌های طاغوت را برکند و نهال بزرگی به نام انقلاب و نظام جمهوری اسلامی کاشت.

 

فرهنگ و تفکر امام راحل در مقام معظم رهبری متبلور شده است

 

وی با اشاره به اینکه امام ما هم مهاجر بود، هم مجاهد بود و هم مبلغ راستین بود، خاطرنشان کرد: امام ابتدا از تبلیغ شروع کرد، بعد هجرت کرد و سپس هشت سال دفاع مقدس را فرماندهی و مدیریت کرد؛ ازاین‌رو باید گفت امام به‌حق، حق پدری و رهبری بر امت اسلام دارد.

آیت‌الله یعقوبی با تأکید بر اینکه مراقب باشیم حکمت، علم، اخلاق، مدیریت و سیره امام را از یاد نبریم، گفت: باید کتاب‌های درستی ما در مدارس و دانشگاه‌ها این تاریخ سراسر باغیرت امام را ترسیم کنند.

وی تأکید کرد: مبادا امام فراموش شود و انسان منحرفی بگوید امام را باید به موزه‌ها سپرد، امام موزه‌ای نیست بلکه بر فراز است و فرهنگ و تفکر امام در رهبری امام خامنه‌ای متبلور شده است.

 

تقویت امنیت و ناامن سازی محیط برای ناامن‌سازان جامعه؛ دو رسالت نیروی انتظامی

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی در ادامه با گرامیداشت هفته نیروی انتظامی، ضمن خدا قوت به این سبزپوشان که شبانه‌روز برای استقرار امنیت در شهر و روستا و کشور ما تلاش می‌کنند، به تبیین دو رسالت بزرگ نیروهای انتظامی پرداخت.

وی افزود: رسالت نخست نیروی انتظامی این است که امنیت را در همه حوزه‌ها برای ملت ایران تقویت و حفظ و گسترش دهد و رسالت دوم نیز ناامن سازی محیط و شرایط برای کسانی است که قصد ایجاد ناامنی دارند؛ ازاین‌رو باید نیروی انتظامی درست و قاطع با این ناامن‌سازان برخورد کند.

 

ضرورت مقابله توأمان با ویروس کرونا و ویروس‌های غیرکرونایی جامعه

آیت‌الله یعقوبی در ادامه با اشاره به ضرورت مقابله توأمان با ویروس کرونا و ویروس‌های غیرکرونایی، اظهار کرد: در مقابل ویروس کرونا ملت و مردم و کادر درمان ما غیرتمندانه ایستاده‌اند و اوضاع مدیریت می‌شود؛ اما همه باید کمک کنند و با توجه به اینکه اخیراً ویروس مقداری گسترش پیدا کرده است باید با جدیب بیشتری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

وی افزود: باید تلاش کنیم این ویروس را از کشور و جهان بیرون کنیم و به سبک زندگی سابق خود بازگردیم؛ اما در عین حال باید بهوش باشیم تا مبادا این ویروس کرونا ما را از ویروس‌های دیگر غافل کند.

آیت‌الله یعقوبی گفت: اکنون ویروس بدحجابی در حال گسترش و تبدیل به بی‌حجابی و دهن‌کجی به ارزش‌های معنوی است، برخی بانوان در خیابان و مرئی و منظر مردم لباس‌های بسیار نامناسبی می‌پوشند که در شأن زن مسلمان و جامعه اسلامی نیست.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی باید در این زمینه جدی‌تر برخورد کند؛ اما همه کار بر عهده نیروی انتظامی و پلیس نیست بلکه همه وظیفه و رسالت داریم.

آیت‌الله یعقوبی با تأکید بر اینکه مؤمن غیرت و مسئولیت دارد و باید در مقابل منکرها بایستد، تصریح کرد: همه باید در مقابل جریان‌های گناه ساز و فساد آفرین حساسیت و مسئولیت داشته باشیم.

 

بدحجابی و بی‌حجابی دهن‌کجی به خون شهدا است

وی با بیان اینکه بدحجابی و بی‌حجابی دهن‌کجی به خون شهدا است، خاطرنشان کرد: برای مقابله با این روند همه کار را بر عهده نیروی انتظامی نگذاریم بلکه همه ما مسئولیت و رسالت داریم.

آیت‌الله یعقوبی ادامه داد: باید ویروس‌های غیرکرونایی را ببینیم و در مقابل آن حساس باشیم و ویروس‌هایی از قبیل گران‌فروشی و طمع و حرص را درمان کنیم.

وی اظهار کرد: این زرنگی و مسلمانی نیست که کاسب و بازاری در آشفته‌بازاری که به‌واسطه فشار دشمن و گاهی ضعف مدیریت ایجاد شده است، سوءاستفاده کرده و با گران‌فروشی تنها به فکر جیب خود باشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی تصریح کرد: باید در کنار ویروس کرونا، ویروس‌های ناامنی، بدحجابی، گران‌فروشی، بی‌انصافی و … را هم ببینیم و با آن‌ها مبارزه کنیم.

 

مراسم اربعین را در خانه‌های خود برگزار کنیم

خطیب نماز جمعه بجنورد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در پیش بودن اربعین، اظهار کرد: هر سال اربعین غوغا بود و ایران یکپارچه لشکری بزرگ تشکیل می‌داد و عظمت می‌آفرید؛ اما امسال به دلیل شیوع کرونا از حضور در مراسم اربعین محروم هستیم.

وی افزود: امسال اگرچه از رفتن به عراق و حضور در مراسم اربعین محروم هستیم ولی دل ما آنجاست و مراسم اربعین را در خانه‌ها و مساجد خود با رعایت شرایط بهداشتی برگزار می‌کنیم.

آیت‌الله یعقوبی گفت: اربعین یعنی انسان‌های متعهد و غیرتمندی که نگذاشتند خون شهدا فراموش شود و ما هم باید پیام‌های شهدا و عاشورا را به نسل بعدی منتقل کنیم.

وی تصریح کرد: امسال سفر معنوی داریم و از همین جا سلام داده و از منازل خود زیارت عاشورا و اربعین را می‌خوانیم.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی در پایان گفت: امروز زیر پرچم ولایت زیستن و این پرچم را برافراشته نگاه داشتن یعنی تعهد به اربعین و خون اباعبدالله الحسین (ع) که ملت ایران این مهم را به زیبایی به منصه ظهور رسانده‌اند.

انتهای پیام/

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن