نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی: اخلاق و رفتار شایسته تجلی دین‌داری روحانیت است |اقتصاد و معیشت مردم را به تحولات خارج از کشور گره نزنید

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی با تأکید بر اینکه باید در اقتصاد و معیشت و زندگی خود برنامه‌ریزی داشته باشیم، گفت: نباید بی‌برنامه باشیم؛ به‌گونه‌ای که منتظر باشیم ببینیم چه کسی در کشور دیگری رأی می‌آورد تا مملکت ما گلستان شود، این توهم معلوم می‌کند در اقتصاد خود برنامه نداریم.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی با تأکید بر اینکه باید در اقتصاد و معیشت و زندگی خود برنامه‌ریزی داشته باشیم، گفت: نباید بی‌برنامه باشیم؛ به‌گونه‌ای که منتظر باشیم ببینیم چه کسی در کشور دیگری رأی می‌آورد تا مملکت ما گلستان شود، این توهم معلوم می‌کند در اقتصاد خود برنامه نداریم.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی، آیت الله ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی و امام‌جمعه بجنورد، در نشست با روحانیون عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی خراسان شمالیبا اشاره به ضرورت و اهمیت حسن خلق به‌ویژه از سوی روحانیت، اظهار کرد: اخلاق ظرف دین بوده و مظروف آن توحید و اعتقادات است؛ مردم توحید ما را نمی‌بینند بلکه اخلاق ما را دیده و بر اساس آن قضاوت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه توحید مظروف دین بوده و ظرف آن اخلاق است، خطاب به روحانیان، افزود: دین‌داری شما به دو چیز متجلی می‌شود؛ اعتقاد درست و اخلاق و رفتار درست که این‌ها در کنار هم مکمل یکدیگر بوده و انسان‌ساز هستند.

آیت الله یعقوبی اضافه کرد: انسان کامل کسی است که هم از نظر درونی و اعتقادات در اوج بوده و هم از نظر رفتار متخلق به اخلاق الهی باشد و بزرگان دین ما همین دو دُر گران‌بها را داشتند.

 

اخلاق و رفتار شایسته تجلی دین‌داری روحانیت است

 

وی با بیان اینکه نقش اخلاق بسیار مهم است، اظهار کرد: اخلاق میدان ظهور صفات زیبای کمال و فضیلت است؛ ازاین‌رو باید هم خودمان درزمینهٔ اخلاق خود را بپاییم هم برای مخاطبان خود اخلاق را عملاً آموزش دهیم.

رییس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی تصریح کرد: مسائل اخلاقی را برای مخاطبان خود بازگو و تکرار کنید؛ زیرا انسان فراموش‌کار است و در اخلاق تکرار عیبی ندارد؛ ازاین‌رو تذکر درزمینهٔ مسائل اخلاقی اهمیت بسیاری دارد.

وی با اشاره به اینکه در مسائل اخلاقی از بازگو کردن و تکرار ابایی نداشته باشیم تا این مسائل ملکه وجود مخاطب شود، افزود: صفات فضیلت باید در وجود انسان ملکه شود و مانند چشمه‌ای باشد که به دریا وصل است؛ زیرا اگر وجود انسان به دریای فضائل وصل شد فضیلت‌ها علی‌الدوام خواهد بود.

آیت الله یعقوبی خطاب به روحانیان اظهار کرد: مأموریت ما این است که فضائل اخلاقی را در جان انسان‌ها رسوخ دهیم تا ملکه وجود آن‌ها شود.

استاد درس خارج حوزه علمیه خراسان شمالی با اشاره به منبع غنی آموزه‌های اهل‌بیت (ع) برای ارتقای اخلاقی جامعه و مخاطبان، افزود: اهل‌بیت (ع) نکته‌ها و نصایح اخلاقی زیادی بیان کرده‌اند که برای ما گنجینه پربهایی بوده و تمام ناشدنی است.

وی اضافه کرد: در احادیث رسیده از اهل‌بیت (ع) نکات ظریف و دقیق و راهگشایی برای همه ما در تعاملات اجتماعی وجود دارد که باید از این دریای عظیم معرفت برای بهبود اخلاق در جامعه استفاده کنیم.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی در ادامه به تبیین حدیثی از امام باقر (ع) پرداخت و اظهار کرد: این امام همام می‌فرماید: «الکمال کل الکمال: التفقه فی‌الدین و الصبر علی النائبه و تقدیر المعیشه» و تأکید می‌کند کمال حقیقی انسان عبارت است از فهم در دین و دین‌شناسی، صبر و بردباری در برابر ناگواری‌ها و اندازه‌گیری زندگی و تدبیر در معیشت.

آیت الله یعقوبی با تأکید بر اینکه بر این اساس ما روحانیان باید کارشناس باشیم و به عمق مسائل دینی برویم، گفت: باید در سخنان خود نو گویی داشته باشیم و با پشتوانه مطالعه عمیق سخنرانی کنیم؛ به این معنا که با مطالعه عمیق دین و شناخت عمیق، ابعاد گوناگون دین را بشناسیم.

رئیس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی افزود: بنا به فرموده این امام همام باید در سختی‌های زندگی مقاومت داشته باشیم، در سختی‌ها و گرفتاری‌ها صبور بوده و آن‌ها را تحمل کنیم؛ زیرا دشواری‌ها سکوی پرش است.

وی اضافه کرد: عسر و یسر در دنیا دوگانه به‌هم‌پیوسته هستند؛ ازاین‌رو باید در سختی‌ها مقاوم بوده و صبوری کنیم تا درخت وجودمان ثمر و میوه شیرین دهد.

آیت الله یعقوبی گفت: همچنین باید «تقدیر المعیشه» داشته باشیم؛ یعنی زندگی ما باید برنامه و تدبیر داشته باشد و اینکه مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را مطرح می‌کنند از همین روایات اتخاذ شده است تا چشم به بیگانه نداشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه باید در اقتصاد و معیشت و زندگی خود برنامه‌ریزی داشته باشیم، گفت: نباید بی‌برنامه باشیم؛ به‌گونه‌ای که منتظر باشیم ببینیم چه کسی در کشور دیگری رأی می‌آورد تا مملکت ما گلستان شود، این توهم معلوم می‌کند در اقتصاد خود برنامه نداریم.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی خاطرنشان کرد: باید خودجوش و تولیدگر باشیم؛ زیرا اگر مصرفی باشیم به‌جایی نمی‌رسیم.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن