امام جمعه بجنورد: حضور طلاب در آموزش‌وپرورش باید نقطه عطف زندگی دانش آموزان باشد |دانش طلبه باید سرچشمه‌ای باشد نه حوضی

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی در دوره آموزشی و توانمندسازی طلاب وظیفه آموزش‌وپرورش استان، گفت: حضور تبلیغی مشورتی طلاب در مدارس آموزش‌وپرورش، باید نقطه عطفی در زندگی دانش آموزان بوده و تحولی در آن‌ها ایجاد کند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی در دوره آموزشی و توانمندسازی طلاب وظیفه آموزش‌وپرورش استان، گفت: حضور تبلیغی مشورتی طلاب در مدارس آموزش‌وپرورش، باید نقطه عطفی در زندگی دانش آموزان بوده و تحولی در آن‌ها ایجاد کند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی، آیت الله ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی و امام‌جمعه بجنورد، امروز در دوره آموزشی و توانمندسازی طلاب وظیفه آموزش‌وپرورش استان، با اشاره به رسالت مربیان در جامعه امروز، اظهار کرد: در شرایط کنونی و هجمه‌های همه‌جانبه، باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که ذهن انباری از شبهات نشده و سنگین نشود.

وی افزود: امروز فضای مجازی منبع انتشار شبهات مختلف شده است؛ اما گاهی دین برای ما تابلوی ورود ممنوع گذاشته و در برخی موارد خواستار کاستن از سرعت و تأنی بیشتر شده است؛ ازاین‌رو باید به این موضوع اهتمام داشته باشیم.

آیت الله یعقوبی در ادامه با اشاره به بایسته‌ها و ملزومات مربیان و مشاوران در آموزش‌وپرورش، اضافه کرد: حلم و بردباری و حوصله داشتن لازمه تربیت و فعالیت یک مربی به‌ویژه در مدارس آموزش‌وپرورش است؛ ازاین‌رو باید خصیصه تحمل دیگران و افزایش حوصله پاسخگویی به سؤالات را در خود تقویت کنیم.

وی اظهار کرد: امام سجاد (ع) می‌فرماید: «حَقُّ المُستَشیرِ إنْ عَلِمتَ أنَّ لَهُ رَأیا أشَرتَ علَیهِ، وإن لَم تَعلَمْ أرشَدتَهُ إلی مَن یعلَم» و تأکید می‌کند حقّ مشورت کننده این است که اگر برای راهنمایی او نظری داری، راهنمایی‌اش کنی و اگر اطلاعی نداشته باشی او را به کسی که در آن زمینه آگاهی دارد، راهنمایی کنی.

آیت الله یعقوبی خطاب به طلاب وظیفه در آموزش‌وپرورش، اظهار کرد: وقتی دانش‌آموزی سؤالی می‌کند باید جواب مناسبی به سؤال او بدهیم، اگر پاسخ سؤال را می‌دانیم جواب بدهیم و اگر نمی‌دانیم از کسی که پاسخ سؤال را می‌داند بپرسیم.

رییس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی با تأکید بر اینکه باید در حوزه کاری خود مطالعه کنید زیرا بی‌مایه فطیر است، تصریح کرد: باید دست شما پر باشد تا بتوانید پاسخگوی سؤالات و شبهات باشید.

وی اظهار کرد: حضور تبلیغی مشورتی طلاب در مدارس آموزش‌وپرورش، باید نقطه عطفی در زندگی دانش آموزان بوده و تحولی در آن‌ها ایجاد کند.

 

دانش طلبه باید سرچشمه‌ای باشد نه حوضی

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی خطاب به طلاب وظیفه آموزش‌وپرورش استان، اظهار کرد: شما از بهترین منابع علم و عمل بهره برده‌اید و اکنون باید این علم خود را در اختیار دانش آموزان قرار دهید.

وی گفت: حوزه علمیه مانند کندوی زنبورعسل است، زنبورعسل از بهترین گل‌ها استفاده می‌کند تا محصول خوبی تولید کند و ما هم باید با مطالعه سبک و سیره و سخنان ائمه اطهار (ع) به‌عنوان بهترین منبع، نوش را به جان مخاطبان خود عرضه کنیم.

رئیس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی افزود: محصولی که ما علم و فکر خود را از آن جمع می‌کنیم افکار ناب قرآن و اهل‌بیت (ع) بوده و وظیفه ما این است که این افکار را جمع‌بندی و مدون کرده و با زبان ساده به مردم ارائه دهیم.

 

معارف اسلامی با زبان ساده به دانش آموزان منتقل شود

آیت الله یعقوبی با تأکید بر اینکه باید معارف ناب الهی و آموزه‌های اهل‌بیت (ع) را به زبان ساده به دانش آموزان منتقل کنیم، اضافه کرد: ضروری است این معارف را با مثال و داستان و تشبیه و تمثیل به دانش آموزان ارائه دهیم تا درک کنند.

رئیس ستاد همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: در شرایطی که فضای مجازی، فضا را مسموم و شیمیایی کرده، قرار است شما طلاب در مدارس آموزش‌وپرورش این فضا و شرایط را درمان کنید.

وی با تأکید بر اینکه در این راستا باید با مطالعه عمیق به میان دانش آموزان بروید، خطاب به طلاب، گفت: مانند حوض نباشید بلکه چشمه باشید، حوض وقتی مصرف می‌شود خالی می‌شود اما چشمه این‌گونه نبوده و دائماً در حال جوشش است و طلبه باید چشمه باشد نه حوض.

آیت الله یعقوبی افزود: ما باید سرچشمه‌های علم و معارف را بیابیم و تلاش کنیم دانش ما سرچشمه‌ای باشد نه حوضه‌ای؛ زیرا دانشی که از سرچشمه بجوشد تمام‌شدنی نیست.

وی خطاب به طلاب گفت: دست‌ به ‌قلم شده و اذهان خود را باز کنید تا فکر شما جوشش داشته باشد و در زندگی خود تنها مصرف‌کننده نباشید بلکه مولد باشید.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی اظهار کرد: باید با تداوم این روند نیک و با همکاری آموزش‌وپرورش و حوزه علمیه در قالب کمیته همکاری‌های این دو، در همه زمینه‌ها رجال و ابرمردانی داشته باشیم که بتوانند جوانان و نوجوانان را تغذیه فکری کرده و زمینه‌های ارتقای معنوی آن‌ها را فراهم کنند.

انتهای پیام/

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن