آیت الله یعقوبی: نماز و زکات تنظیم‌کننده رابطه انسان با خالق و مخلوق است/ آسیب دیدگان از کرونا در اولویت هزینه کرد زکات قرار گیرند

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی خطاب به اعضای شورای زکات استان، با تأکید بر اینکه باید اولویت‌ها را در هزینه کرد زکات رعایت کنید، اظهار کرد: در پساکرونا مشکلات مادی زیادی خواهیم داشت؛ ازاین‌رو باید آسیب دیدگان از کرونا را در هزینه کرد زکات ببینید و آنها را در اولویت دریافت مبالغ زکات قرار بدهید.

 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی خطاب به اعضای شورای زکات استان، با تأکید بر اینکه باید اولویت‌ها را در هزینه کرد زکات رعایت کنید، اظهار کرد: در پساکرونا مشکلات مادی زیادی خواهیم داشت؛ ازاین‌رو باید آسیب دیدگان از کرونا را در هزینه کرد زکات ببینید و آنها را در اولویت دریافت مبالغ زکات قرار بدهید.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی، آیت الله ابوالقاسم یعقوبی، امروز در نخستین نشست شورای زکات استان در سال جاری، با تبیین زکات از نگاه قرآن، اظهار کرد: نماز و زکات در قرآن دوگانه به‌هم‌پیوسته بوده و با هم ارتباط مکملی دارند.

وی افزود: همان‌گونه که نماز عامل رشد و کمال و بالندگی انسان است زکات هم همین نقش را دارد و همان‌طور که نماز کلاس تربیت انسان و مرکب راهواری است که ما را به خدا نزدیک می‌کند پرداخت زکات هم کلاس تربیتی و پرورشی انسان است.

آیت الله یعقوبی با بیان اینکه پرداخت زکات تنها مادی نیست بلکه بحث معنوی آن‌هم اهمیت فراوانی دارد، خاطرنشان کرد: اینکه انسان بخشی از مال خود را با اختیار و اراده خود جدا می‌کند نوعی تربیت و سازندگی است؛ زیرا همه مال را دوست دارند اما اینکه کسی بخشی از مال را از خود جدا کند نشان می دهد به درجه قابل قبولی از سازندگی رسیده است.

وی با بیان اینکه کسانی که تمرین زکات می‌کنند ایثار و مواسات برای آنها آسان‌تر است، افزود: فرهنگ زکات مانند فرهنگ نماز امری معنوی و تربیتی بوده و انسان‌ساز و جامعه‌ساز است؛ ازاین‌رو نباید تنها به بعد مادی زکات توجه کرد بلکه پشت‌صحنه و بعد معنوی آن هم نیازمند توجه ویژه‌ای است.

آیت الله یعقوبی اظهار کرد: وقتی قرآن زندگی انبیا را گزارش می‌دهد می‌بینیم یکی از ویژگی‌های انبیا این است که خود و خانواده‌ها را به نماز و زکات فرمان می‌دادند؛ پس معلوم می‌شود که زکات و نماز در کنار هم مسئله مهمی هستند.

وی تصریح کرد: این دوگانه به‌هم‌پیوسته دو بال برای پرواز هستند؛ بنابراین اگر کسی رابطه خود با خالق را با نماز و رابطه خود با مخلوق را با زکات تنظیم کند، قدرت پرواز و اوج‌گیری او بالا رفته و تقرب الی الله پیدا می‌کند.

آیت الله یعقوبی با اشاره به آثار معنوی زکات، اظهار کرد: اینکه انفاق می کنیم برای این است که آثار روحی و روانی آن در جان ما نقش ببندد؛ به همین دلیل باید مبلغان این مسئله را در رأس کارهای تبلیغی خود داشته باشند تا مردم به زکات نگاه مادی صرف نداشته باشند.

رییس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی با اشاره به نکات معنوی و فرهنگی پرداخت زکات، خاطرنشان کرد: زکات مکتب انسان‌سازی است و مبلغان باید به بخش معنویت گستری آن اهتمام داشته باشند و پیوندهای فرهنگی و معنوی و تربیتی را در زکات موردتوجه قرار دهند.

وی افزود: عالم، عالم اختبار و امتحان بوده و همه باید امتحان پس بدهند؛ اما حوزه امتحانی و مواد امتحانی هر کس با دیگری فرق می‌کند و پرداخت زکات هم نوعی آزمون و امتحان است.

 

آسیب دیدگان از کرونا در اولویت هزینه کرد زکات قرار گیرند

 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی گفت: مکتب تربیتی نماز هر روزه، مکتب تربیتی روزه و زکات سالیانه، مکتب تربیتی نماز جمعه هفتگی و مکتب تربیتی حج سالیانه است و اسلام همه اینها را برای تربیت ما تعبیه کرده است.

وی افزود: اینکه در زکات مردم می‌خواهند بخشی از مال خود را با اعتقاد به اینکه جایگزین می‌شود جدا کنند امتحان بزرگی است و این نگاه زیبای قرآن و اسلام باید فرهنگ‌سازی شود؛ زیرا هنوز آن‌چنان‌که شایسته و بایسته است این نگاه معنوی به زکات در جامعه فرهنگ‌سازی نشده است.

آیت الله یعقوبی گفت: باید این موضوع در بین مردم تبیین شود که وقتی زکات پرداخت می‌کنید درواقع برای رشد و قرب الی الله این کار را می‌کنید تا وقتی پرداخت زکات صورت می‌گیرد مانند نماز حالت سبک‌بالی به پرداخت‌کنندگان دست دهد.

امام‌جمعه بجنورد در ادامه با بیان اینکه رسانه‌ها و صداوسیما هم باید زکات خود را پرداخت کنند، بر تبلیغ و اطلاع‌رسانی بیشتر در مورد زکات در رسانه‌ها و صداوسیما تأکید کرد.

وی افزود: تولید و برنامه‌سازی برای پرداخت زکات و فضاسازی بسیار مهم است؛ ازاین‌رو انتظار می‌رود رسانه‌ها و صداوسیما قبل از فصل درو و برداشت برای زکات فضاسازی کنند تا پرداخت زکات برای مردم آسان شود.

آیت الله یعقوبی خطاب به اهالی رسانه اظهار کرد: با کارهای هنری و تبیینی زیبایی‌های برنامه‌ریزی اسلام را در مسائل معنوی و فرهنگی برای مردم برجسته‌تر کنید.

وی در ادامه با بیان اینکه در نظر گرفتن موارد تشویقی در پرداخت زکات بسیار مهم است، گفت: باید کشاورزانی که زکات می‌دهند مورد تشویق مادی و معنوی قرار گیرند؛ زیرا کسی که در خط اول پرداخت زکات است با کسی که زکات خود را نمی‌پردازد یکی نیست و کسی که این واجب خود را انجام بدهد باید بداند نه‌تنها در دنیا بلکه در آخرت هم دیده می‌شود.

آیت الله یعقوبی افزود: به تبلیغ مجازی زکات به‌ویژه در سال جاری باید توجه ویژه‌ای صورت گیرد و مبلغان و روحانیان از مناظر گوناگون موضوع زکات را برای مردم تبیین کنند.

وی اضافه کرد: امسال و با توجه به شیوع کرونا مردم آمادگی بیشتری برای پرداخت زکات دارند؛ زیرا زکات نوعی صدقه برای دور کردن بلا بوده و این صدقات غضب الهی را فرومی‌نشاند.

آیت الله یعقوبی گفت: اگر با صدقات به میدان بیاییم این صدقات آثار غضب الهی را از بین می‌برد، هرچند برخی از بلاها عکس‌العمل کارهای ما است.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی در ادامه اظهار کرد: شورای زکات حلقه وصل و پل ارتباطی برای این است که واجب زکات به محل اصلی خود برسد.

وی خطاب به اعضای شورای زکات خراسان شمالی با تأکید بر اینکه باید اولویت‌ها را در هزینه کرد زکات رعایت کنید، اظهار کرد: در پساکرونا مشکلات مادی زیادی خواهیم داشت؛ ازاین‌رو باید آسیب دیدگان از کرونا را در هزینه کرد زکات ببینید و آنها را در دریافت زکات در اولویت قرار بدهید.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن